Idealny plan generalnego sprzątania

Idealny plan generalnego sprzątania

Sprzątanie to czynność do której ciężko się zmotywować. Łatwiej jest, gdy nadchodzi wyjątkowy czas, np. święta lub jakaś inna okazja do tego, aby zadbać o przestrzeń mieszkalną, czy domową. Generalne sprzątanie to nie tylko ciężka praca, ale i późniejsza satysfakcja.

Wiadomo, że nie ma nic trudnego w tym, aby osiągnąć pożądany efekt końcowy. Gorzej jest, gdy marnujemy czas, a przecież jest tak cenny. W okresie świątecznym na przykład oprócz powyższego, czeka nas masa innych obowiązków. Kupowanie prezentów, gotowanie, spotkania z bliskimi.

Dobrze by było zaoszczędzić kilka godzin właśnie na sprzątaniu. Jak tego dokonać? Receptą idealną jest sporządzenie planu i działania według jego punktów. Czy to się sprawdzi? Jeśli plan będzie dobry i funkcjonalny, to owszem. Trzeba jednak go pierw sporządzić.

Warto zastanowić się nad nim wcześniej, przy kubku dobrej herbaty, czy oglądając ulubiony serial. Co powinien zawierać taki plan, od czego zacząć? Oto kilka najważniejszych elementów bez których plan nie będzie dobry:

  • W pierwszej kolejności zaczynamy od gruntowego odkurzania ścian, tapicerek, mebli, kaloryferów i innych miejsc, do których codziennie nie zaglądamy;
  • Okna, firanki i zasłony – drugi etap wielkich prac. Pamiętaj! Najpierw zacznij od wrzucenia tkanin do pralki, potem od ram, a na końcu czas na szyby. Wskazówka: nie myje się okien w bardzo słoneczny dzień lub wtedy, gdy pada deszcz;
  • Ostatni krok to podłogi.

    W zależności od tego czy leżą na niej dywany – należy o nie szczególnie zadbać! Same podłogi warto jest dokładnie wyczyścić specjalnymi preparatami, a następnie wypolerować.

  • Oczywiście wszelkie czynności powyżej wymagają różnych nakładów czasowych. Wszystko zależy od powierzchni domu, mieszkania, liczby okien, wysokości ścian, itd.

.

płytki heksagonalne
sprzątanie hali
czyszczenie elewacji domu